Szeptember 8-án jelenik meg a Dimmu Borgir "Death Cult Armageddon" című új albuma, amit a banda a „legepikusabb, legfenségesebb, legkomorabb, leggonoszabb Dimmu Borgir album”-ként jellemzett korábban. A norvég fiúkat október 17-én láthatjuk a PeCsában. Az új albumról és a turnéról is kérdezte Silenoz gitárost a Swedish Metal magazin.
Milyen szavakkal lehetne körülírni a zenéteket?
Én úgy fogalmaznék, hogy nagyon szimfonikus, agresszív, magasztos dark metalt játszunk.
Nemrég készültetek el a "Death Cult Armageddon" című új lemezzel. Milyen lett az album?
Természetesen nekünk nagyon tetszik, nagyon büszkék vagyunk rá, talán még közelebb is áll a szívünkhöz, mint az előző korong. Valószínűleg azért, mert jobb volt a produceri munka, de azért remélem, hogy mi magunk is továbbléptünk, fejlődtünk ezzel az albummal.
Másképp vettétek fel ezt az albumot?
Csak annyiban, hogy minden dalt előkészítettünk mielőtt stúdióba vonultunk volna. Szóval minden dalról készítettünk egy demó verziót a saját stúdiónkban. Amikor aztán az „igazi” stúdióban elkezdtük a munkát, már jobban fel voltunk készülve és könnyebben ment minden.
A dalaitok meglehetősen összetettek, rengeteg hangszert szólaltattok meg. Nem nehéz mindezt összehangolni?
De, eléggé. De ezúttal megkönnyítette a helyzetünket, hogy először a saját stúdiónkban vettünk fel mindent. Így már könnyebb volt arra koncentrálni, hogy mi hogyan szólna a legjobban, ki tudtunk próbálni mindenféle lehetséges változatot. Egy saját stúdióban sokkal kényelmesebb és zavartalanabb a kísérletezés.
Hogy ment a közös munka Fredrik Nordström producerrel?
Múltkor nagyon bejött, ezért is döntöttünk megint a Studio Fredman mellett, remélve, hogy sikerül elsimítani azokat az apróságokat is, amivel nem voltunk maximálisan elégedettek az előző lemeznél. Ő sem volt teljesen elégedett azzal a koronggal, de a demó miatt most több időt tudtunk fordítani a problémák megoldására. A keverésre is rengeteg idő maradt, ami szintén nagyon fontos. Szóval a hangzás sokkal erősebb lesz ezen a lemezen, mint az előzőn.
Milyen érzés volt együtt dolgozni egy teljes szimfonikus zenekarral?
Teljesen fájdalommentesnek bizonyult:). Azzal a Mustis nevű norvég sráccal dolgoztunk, aki a múltkor is segített a zenekari részeknél. Fredrik-kel elmentek Prágába és egy nap alatt felvették az összes zenekari részt. Aztán itthon elkezdhettük átalakítani, összeszerkeszteni az egyes elemeket. Beletelt egy kis időbe, de végül mindent elrendeztünk úgy, ahogy azt elképzeltük.
Komolyan egyetlen nap alatt felvettétek a zenekari részeket?
Igen, szóval minden ilyen rész amit hallasz majd a lemezen ugyanazon a napon készült. De azért vannak rajta szimfonikus részek szintivel meg ilyenek. Szerintem legtöbbször lehet hallani a különbséget a szintis elemek meg a zenekar között, de van, ahol a zenekarra tippelnél, mikor csak a szinti szól. Voltak olyan pontok, ahová zenekari részt akartunk bevágni, de aztán nem hangzott jól, és végül megcsináltuk szintivel.
Más volt most zenekarral dolgozni, mint az előző album idején?
Nem, végülis a legnagyobb különbség az volt, hogy a prágai zenekar több, mint ötven tagból áll, a göteborgi pedig mindössze 14 tagú. Ezen kívül nem volt sok különbség.
Mi lesz ezekkel a részekkel a koncerteken?
Ugyanazt fogjuk csinálni, mint a legutóbbi turnén: megpróbáljuk ahol csak lehet szintivel helyettesíteni a szimfonikus részeket. Mindenki megérti, hogy élőben ez nem fog ugyanolyan jól szólni, mint a lemezen, de nekünk fontosabb, hogy a koncerten az agresszív, brutális hangzás meglegyen. Aztán otthon mindenki hallgathatja a szimfonikus és ’szép’ részeket kedvére. Ez érdekes, mert ugyanannak a bandának két különböző oldalát is megismerheti a közönség.
Szóval elég nagy különbség lesz az élőben előadott dalok és az albumon hallható verzió között?
Nem hiszem, hogy nagyobb lesz, mint a legutóbbi turné esetében volt. Mustisnak őrült gyorsan pörögnek az ujjai, szóval a legfontosabb zenekari részeket simán eljátssza. Komolyan, néha olyan, mintha négy keze lenne a srácnak, haha! De az biztos, hogy mindent teljesen élőben fogunk előadni.
Mindenesetre látom, hogy két számnak is norvég szövege van! Hogyhogy ez megint előkerült?
Azt hiszem ez csak úgy jött egyszer, amikor dalszöveget írtam. Eszembe jutott néhány sor norvégul, és a banda összes tagja meg akarta tartani. Nem terveztük előre, csak jól hangzott, és kész.
Nekem személy szerint nagyon tetszik, amikor norvég szöveget használtok. Valami sajátos hangulatot, ízt ad a daloknak.
Igen, szerintem is. Valahogy különleges lesz tőle a nóta.
Mit szeretnétek elérni a zenéléssel? Van valami különösebb célotok vele?
Arról szól az egész, hogy felülmúljad önmagadat, hogy mindig jobb lemezt tudj készíteni, mint az előző volt. Általában sokat változnak a dalok, ha két-,vagy három évet vársz egy új albummal. De saját magunknak zenélünk, és ettől vagyunk igazi zenészek. A cél az, hogy elégedettek lehessünk saját magunkkal, és teret adjunk a kreativitásunknak.
Hallottam olyasmit rebesgetni, hogy Abbath az Immortalból csatlakozna a Dimmuhoz, most, hogy feloszlottak. Ebben mi az igazság?
Hát abszolút semmi! Na jó, annyi, hogy két szám erejéig besegített a vokálba a lemezen. De ennél nem több! Ráadásul ez áprilisban volt, jóval mielőtt feloszlottak volna. Mindenesetre eléggé hideg zuhanyként ért minket, hogy befejezték, nagyon elszomorított bennünket. Nem igazán értem, miért döntöttek így, de természetesen biztos megvan rá az okuk, és ezt tiszteletben tartom.
És hogy jött az ötlet, hogy Abbath vendégeskedjen a lemezen?
Szerettünk volna egy-két vendégművészt, és ő már korábban mondta, hogy szereti a zenénket. Mi itt a Dimmu Borgirban már a kezdetektől imádtuk az Immortalt, szóval megtiszteltetésnek vettük, hogy elvállalta a dolgot. Egyszerűen küldtünk neki egy sms-t és minden ment a maga útján. Komolyan örült az ajánlatnak.
Innentől mik a terveitek?
Turnézni fogunk és masszív promó munkát végzünk szerte a világban. Számunkra nagyon fontos, hogy minél több ember lásson minket élőben, szóval nagyon várjuk a turnét. Szeptemberben kezdünk Európában, novembertől pedig az Egyesült Államokban folytatjuk. Jövő év elején aztán megyünk Dél-Amerikába, Japánba, és remélem végre eljutunk Ausztráliába is.
Nem fárasztó ennyit úton lenni?
Dehogynem, persze, hogy az. Ráadásul néha unalmas is; rengeteg utazás, meg minden. Soha nem dolgozunk egy nap két óránál többet, úgyhogy unatkozunk is eleget. De ugyanakkor nagyon jó dolog világot látni! Annyi mindent láthatsz egyetlen turné alatt, amennyit mások talán egy egész élet alatt sem látnak! Ez nagyon nagy lehetőség, amiért rendesen hálásak is vagyunk.
Mit várhatnak tőletek az emberek a mostani turné során?
Reményeink szerint nagyon ütős koncerteket – mi a magunk részéről mindent megteszünk. Még nem tudom, hogy fog festeni végleges formában az előadás, de az biztos, hogy lesz majd beszédtéma a koncert után, haha!
Kíváncsian várjuk, és köszönöm az interjút!
|